Tasarımcı

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Geometri ve mimariye karşı henüz küçük yaşlarda başlayan ilgisinin etkisiyle Sabancı Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı okuyan Çiğdem Paçal, İstanbul’da çeşitli reklam ajanslarında sanat yönetmenliği yaparak tasarım yolculuğuna başladı. Farklı tekniklere ve malzemenin olanaklarına karşı olan dinmeyen merakı ve yaratma arzusu ile New York’ta Fashion Institute of Technology’de takı tasarımı bölümüne kaydoldu. Özgün vizyonunu yansıttığı tasarımları ile kendi markasını kurmak üzere 2017’de İstanbul’a dönen tasarımcı, soluğu Kapalıçarşı’da aldı.

İstanbullu zanaatkârların kuşaktan kuşağa aktarılan yüzyıllık becerilerini, gelenek ve yenilik arasındaki eşsiz dengeyi gözlemlediği mücevher atölyelerinde deneyim kazanarak PACAL'ı hayata geçirdi. Materyallerin işlevsel ve mekanik özelliklerine olan derin ilgisi, tasarımlarında amacına en uygun malzeme ve üretim yöntemini seçebilmesine olanak sağlıyor. Hayatında uygulamaya özen gösterdiği deneyime odaklı, sade, basit ve doygun yaşam felsefesini tasarımlarına taşıyarak bir tüketim ürünü sunmaktan kaçınıyor.

Geometrinin zihninde açtığı sınırsız görsel zenginliği kullanarak, en az materyal ile farkındalıkla tasarlanmış rafine mücevherler sunuyor. Hiçbir dönem ya da zamana ait olma kaygısı hissetmeden tasarladığı mücevherleri sürdürülebilir bir yaşamın parçası haline getiriyor. PACAL tasarımları, yalın ve zamansız bir şıklık ortaya koyuyor.

Ezber bozan dokular, eşsiz döküm tekniği ve hafif, rafine formları ile PACAL sizleri eşsiz bir deneyime davet ederek, yeni bir stil anlayışının haberini veriyor.